Antep Yöresel Ürün Çeşitleri & Fiyatları

Sırala
Görünüm:
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Antep Yöresel Lezzetler Kategorisi Hakkında Bilgiler

Ülkemizde mutfağıyla meşhur olan birçok şehir var. Ancak içlerinde biri var ki, sadece mutfağı ve lezzetleri için kilometrelerce yolu gitmemizi sağlayabilir: Gaziantep! Antep, yöresel lezzetleriyle ülkemizin dört bir yanını olduğu gibi dünyada da adından söz ettirmektedir.

Antep Yöresel Ürünler Nelerdir?

Ülkemiz farklı iklim koşullarını yaşayan şanslı bir coğrafi konumda bulunduğu için ülkemizde birçok bölgeye ait yöresel lezzet bulunmaktadır. Yöresel ürün, bir bölgede yetişen ürünler ve üretilen çeşitli yiyecek ve içeceklere verilen genel bir isimdir. Ülkemizdeki yöresel ürünlerin bu kadar yaygın ve çeşitli olmasının yegane sebebi, bir yıl içinde aynı zaman diliminde farklı iklim şartlarının yaşandığı birçok bölge olmasıdır. Ege Bölgesi’nin sıcak iklimi sebebiyle daha hafif yiyecekler olan zeytinyağlı yemekleri meşhur iken, kışın daha soğuk olan Antep tarafında ise şerbetli tatlılar, hamur işi ve etli yemekler ön plana çıkmaktadır.
Bu yöresel lezzetler, aynı ismi taşısa bile bölgeye göre pişirme farklıları da meydana gelmektedir. Özellikle Antep mutfağı damakta iz bırakan yiyecekleriyle öne çıkıyor olsa da, lokumlarıyla da adından söz ettirmektedir. Antep’ten gelen bir lokuma kim hayır diyebilir ki? Şerbetli tatlısından tuzlusuna, hamur işinden etli yemeklerine kadar çeşitleriyle ağzımızı sulandıran Antep yöresel lezzetleri arasında lokumlarının da birçok çeşitleri vardır. Bu çeşitlerin her birinin kendine özgü bir yapım aşaması ve tadı bulunmaktadır.

Antep Fıstıklı Cezerye

Cezerye içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücuda birçok faydası olan bir besindir. Metabolizmayı hızlandırmasının yanında, gün boyu enerjik kalmasını sağlamaktadır. Antep fıstıklı cezerye, Antep yöresel ürünler arasındaki en çok bilinen ürünlerden biridir. Havuç, antep fıstığı ve üzeri hindistan cevizi tozu kaplamasıyla yapılan bir tatlı çeşididir.

Antep Fıstıklı Özel Muska

Görüntüsüyle bile ağzı sulandıran antep fıstıklı özel muska, üzüm pekmezinden yapılan pestilin antep fıstığıyla bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan bir lezzettir. Elde edilen pestil Gaziantep’te organik olarak hazırlanan üzüm pekmezinden hazırlanmasından dolayı diğer lezzetlerden ayıran en önemli ilk özelliktir. İkinci özellik ise, içerisinde antep fıstığının da Gaziantep’te yetiştirilmesidir. Doğal bir şekilde ve kendine has topraklarda yetişen antep fıstığının, pestilin içine konularak muska şeklinde sarılmasıyla ortaya çıkmaktadır. İçerisindeki tüm malzemeler doğal olduğu için içerisinde birçok yararlı vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Cevizli Sucuk

Ceviz ve pekmezin muhteşem uyumu cevizli sucuk. İpliğe geçirilen ceviz ile kaynayan pekmezden yapılan şıraya batırılarak cevizli sucuk hazırlanmaktadır. Pekmeze batırılan cevizler kurutulduktan servis edilmektedir. Pekmez ve cevizin taze olması ürünün lezzetini artırmaktadır. Cevizli sucuk içeriğinde vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca enerji de vererek yorgunluk hissini önlemektedir.

Duble Cevizli Sucuk

Duble cevizli sucuk da cevizli sucuk ile aynı şekilde hazırlanmaktadır. İpliğe geçirilen cevizler pekmezlere batırılarak kurutulur. Duble cevizli sucuğu, cevizli sucuktan ayıran özellik ise cevizlerin tam kelebek şekilde olması ve daha bol ceviz kullanılmasıdır. Cevizli sucuk severler için duble cevizli sucuk tam damak zevklerine uygun bir lezzet olacaktır. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde de vücuda birçok faydası bulunmaktadır.

Antep Fıstık Ezmesi

Protein ve lif bakımından zengin olan antep fıstık ezmesinin vücuda olan yararları saymakla bitmez. Aynı zamanda vücuda enerji vererek yorgunluk hissini engeller. Antep fıstık ezmesinin en önemli özelliği Gaziantep’te doğal koşullarda yetişen antep fıstıklarından hazırlanmasıdır. Saklama koşulları da oldukça basit olan bu ürünü uzun süre saklanabilmektedir. İçerisindeki vitamin ve minerallerden dolayı ara öğünlerde korkmadan tüketilebilir.

Üzüm Pestili Karışık

Üzüm pestili üzüm pekmezinden hazırlanmaktadır. Taze bir üzüm pestili, katmanlarının belirgin olmasından anlaşılmaktadır. Tatlı ihtiyacını gidermek için tüketilebildiği gibi, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklığını güçlendirmektedir.

Karışık Antep Yöresel Lezzetler

Gaziantep’in topraklarında ve doğal koşullarında üretilen besinlerden hazırlanan yöresel lokum lezzetleri karışık olarak da bulunabilmektedir. Bu sayede birçok farklı lezzet aynı zamanda keşfedilebilir. Bu lezzetlerin en önemli özelliği ise içerisindeki birçok vitamin ve mineral barındırmadır. Zengin içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücuda enerji vermektedir.

Sürülebilir Antep Fıstık Ezmesi

Bu zamana kadar kahvaltıda ekmeğinize sürdüğünüz birçok ezmeyi unutun. Antep fıstığı ezmesi, kendine has tadı ve Gaziantep’in topraklarında doğal olarak yetişen antep fıstıklarından hazırlanmasından dolayı bambaşka bir lezzete sahiptir. Üstelik içerisindeki mineral ve vitaminler sayesinde vücudunuza birçok yararı bulunmaktadır. Kahvaltıda ekmeğinize sürerek veya kaşıklayarak tüketeceğiniz antep fıstık ezmesi gün boyu enerjik olmanızı sağlamaktadır. Kalorisi yüksek bir besin olduğu için kontrollü bir şekilde tüketmek oldukça önemlidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.